Amit a masszázsról tudni kell:
A kezelés masszázságyon történik. A masszázst szabad bőrfelületen végezzük, tehát fürdőruhában vagy fehérneműben, a kezelendő terület kivételével a test többi része be van takarva. Intenzívebb kezelés után előfordulhatnak utóhatások, (pl. bőrpír, izomláz), ezek a szervezet öngyógyító erőinek aktivizálódását jelzik. Legalább egy óra teljen el az étkezés és a masszázs között!
Masszázs után egy pohár víz elfogyasztása javasolt.
Be kell valljam, hogy valójában a sportmasszázs amit a legtöbb esetben alkalmazok. Nem csak a nagyobb fizikai terhelés alatt állók körében, de irodában hosszú órákat a gép előtt görnyedő vendégeimnél is ez a technika bizonyult a leghatásosabbnak.
Kinek ajánlott a masszázs:
- akik stresszes életvitelt folytatnak, alig van idejük saját magukra
- akik aktív sportolók és a sportolás következtében testük fáradt, izmaik feszültek és kemények
- azoknak, akik testmozgás hiányában szeretnék izmaikat átmozogtatni, megdolgoztatni
- akik testében sok a merevség, elég egy mozdulat és görcsbe rándul a teste
- akik nem akarnak mást, csak kiugrani a mókuskerékből pár órára és megpihentetni lelküket
A masszázs várható hatásai
- Biomechanikai hatások – Mechanikai nyomás a szövetekre
- Megszünteti a szövetek összetapadását
- Megszünteti az izmok és a fascia hipertónusságát
- Növeli az ízület mozgástartományát
- Csökkenti a myofasciális merevséget
- Nyújtja és felrepeszti a kóros hegszövetet
- Fiziológiai hatások – A szövetek és a szervek átalakulásának megkönnyítése
- Aktiválja a vér- és a nyirokkeringést, drenázshatású
- Fokozza a vizeletkiválasztást és a vese szűrő funkcióját, így távoznak az anyagcseremelléktermékek
- Növeli a paraszimpatikus idegrendszer aktivitását
- Ellazít és kellemes közérzetet teremt
- Neurológiai hatások – Reflexek stimulálása
- Csökkenti a neuromuszkuláris ingerlékenységet
- Csökkenti az izomfeszülést és a görcsöket
- Csökkenti a fájdalomérzetet
- Pszichoemocionális hatások – A test-elme tudatosság fokozása
- Ellazít és pihentető érzést kelt
- Csökkenti a szorongás szintjét
- A mozdulatok hozzájárulnak a mozgáskép helyreállításához egy sérülés után
- Felfrissít
A masszázs ellenjavallatai:
- gyulladásos betegségek
- fertőző betegségek
- láz
- csonttörés, égés, ficam, trauma
- epilepszia
- TBC
- ittas/drogos állapot
- bőrelváltozások
- rosszindulató daganat
- terhesség első 3, illetve utolsó 3 hónapja
- menstruáció legerősebb napjai
- elzáródásos érbetegségek
- kezeletlen szívritmuszavar
- előrehaladott csontritkulás
- kezeletlen magas vérnyomás
TIPP:
A sportmasszázs valójában az edzésterv része. A kezelés olyan folyamatos vizsgálattá válik, amelynek során akadálytalanná válik a vénás visszaáramlás, csökken a fizikai rehabilitációs idő és a szövetsérülések kockázata. A profi sportegyesületekben régóta képzett szakemberek alkalmazzák meghatározott rendszer szerint, az edzési tervvel vagy az adott versennyel összhangban. Célom, hogy az amatőr sportolók is részesülhessenek az ilyen kezelések jótékony hatásaiban és ne csak akkor forduljanak szakemberhez, ha már problémájuk van.
Svédmasszázs:
A legelterjedtebb nyugati masszázsfajta. Egy jól végzett svédmasszázs után felszabadultnak érzed magad. Általában azok igénylik, akik hátfájással, ferékfájással küszködnek, esetleg lazítani szeretnének, mert nagyon stresszes a munkájuk. A simító, dörzsölő,rezegtető és gyúró mozdulatok felfrissítik a szervezetet. A svédmasszázs csökkenti a fájdalmat (pl. stresszes fejfájást), felgyorsítja a sérülések utáni felépülést, megakadályozza a nem használt izmok sorvadását, enyhíti az álmatlanságot, fokozza az éberséget, de mindenek előtt elősegíti a relaxációt és csökkenti a stressz hatását. A frissítő masszázs során aromaterápiát is szokás alkalmazni.
Sportmasszázs:
Nyugati hagyományokon alapuló masszázstechnika. A technikája nagyban hasonlít a svédmasszázshoz, de egy jóval intenzívebb, erősebb és mélyizomzatra is kiható formája.
A rendszeresen végzett sportmasszázs a fizikai kondíció javításának kiváló módja. Célja többféle lehet, attól függően, hogy sportolás előtt, vagy után veszed igénybe.
A sporttevékenységek előtti sportmasszázs lényege, hogy a feszülő, letapadt, merev, görcsös izmokat felszabadítsuk, ezáltal azok rugalmasak, ellenállóbbak, terhelhetőbbek lesznek. Az intenzív masszázs felkészít a testmozgásra, hatására jelentősen növekszik izomzatunk teljesítménye, és csökkennek a sérülések esélyei.
A sporttevékenység utáni sportmasszázs célja a regenerálás, amely két fő szakaszból áll: Közvetlenül az izmok terhelése után végzett kezelés célja, hogy a megterhelt szövetekből a salakanyagok mielőbb eltávozzanak. Ajánlott ilyenkor nagyobb mennyiségű folyadékot fogyasztanunk. A felgyülemlett tejsav eltávolításával elkerülhetjük az izomlázat. Majd az ezt követő (pl. edzések közötti) masszázsok jelentősége, hogy az izmaink regenerálódjanak, és a megfelelő izomtónusunk visszaálljon.
Gyógymasszázs:
A gyógymasszázst leginkább kiegészítő kezelésnek rendelik. Minden esetben orvos rendeli el terápiás céllal. Svédmasszázs fogásokkal helyileg és reflexes távolhatás révén is javítja a vérkeringést, csillapítja a fájdalmat. A simítás, a gyúrás bizonyos fogásai, a vibráció és a végtag kirázása izomlazító, a gyúrás más formái: a dörzsölés és az ütögetés inkább izomtonizáló hatásúak. Több formája létezik: szegment masszázs, kötőszöveti masszázs, perioszteális masszázs, nyirokmasszázs.