A csészében vákuumot hozunk létre miután azt a problémás testrészre, bőrfelületre helyeztük, mely hatására helyileg javul a vér- és nyirokkeringés. A bőr élénk piros lesz, olykor előfordulhat véraláfutás is. A szövetek anyagcseréje megélénkül.
A kötőszöveti letapadások a vákuum segítségével lazulnak, “felszakadnak”, a sérülés, a rándulás, a húzódás után kialakult fascia (kötőszöveti) csavarodás, deformálódás megszűnik, az esetlegesen előforduló duzzanat csökken.
A köpöly reflexes hatást is kivált. Utóbbi hatás magyarázatának alapja a Head-zóna elmélet, mely szerint a gerincvelőből kilépő egy-egy ideggyök egyes bőr-, szerv- és izomterületeket lát el, összekapcsolva ezeket.
Tehát a bőrön keresztül tudunk hatni az azonos ideg által ellátott távolabbi szervekre.
____
Mi a köpölyözés?
A köpölyözés külső, fizikális gyógymód, egy vákuum terápia. A köpölyözés során a vákuum friss vér és több oxigén beáramlását teszi lehetővé, ami egyenletesen átjárja a kötőszöveteket. Az elhasznált vért, a nyirok- és anyagcsere végtermékeit a véráramba pumpálja, amelyek a vesék irányába áramlanak. Megtisztítja a szöveteket a salakanyagtól, javul az itt lévő bőr, izom, valamint a területhez tartozó belső szervek vérellátása, vérkeringése, anyagcseréje, valamint a helyileg fellépő vérbőség aktivizálja a szervezet egy vagy több meridiánját, s így fokozza a energia áramlását.
Jól alkalmazható a szépségápolás területén a narancsbőr eltüntetésére, nyirokmasszázsra, a felgyülemlett, pangó nyirok elvezetésére is kiváló
A köpölyözés módja
A köpöllyel létrehozunk egy vákuumot, ami megemeli a bőrt és az alatta lévő felületes fasciát, majd mozgatjuk az alatta lévő képleteket így szétszedjük az összetapadásokat. Ettől jobb lesz a folyadék ellátottsága, jobb lesz a lokál keringés, javul a funkciója és újra mobilis lesz a szövet.
Köpöly alkalmazása és hatása
A mozgásszervi panaszok mindig együtt járnak kötőszöveti és izom feszülésekkel, letapadásokkal, melyek negatív hatással vannak a funkcióra, olykor fájdalmasak. Ezen területeken alkalmazva a köpölyöző masszázs segíti a szövetek regenerálódását, ami a fájdalom csökkenését és a funkció javulását eredményezi.
Nagyobb testtájakon alkalmazva kifejezetten megkönnyíti a munkát, főleg a csípőtáji panaszoknál alkalmazzuk előszeretettel, kombinálva más terápiás módszerekkel.
A kezeléshez szilikon/műanyag köpöly és masszázsolaj áll rendelkezésünkre, mellyel biztonságosan és hatékonyan kivitelezhető a köpölyöző terápia. A művelet olykor fájdalommal és a bőr átmeneti elszíneződésével jár, ám jótékony, felszabadító hatása szinte azonnal észlelhető.
______
Milyen hatásai vannak a kinesio tape technikának?
- nyirokkeringés/mikrokeringés javítása
- fájdalomcsillapítás
- tehermentesítés
- gyulladáscsökkentés
- izomfunkciók támogatása
- ízületi mobilitás vagy stabilitás elősegítése
A köpölyözés javallatai:
- mozgásszervi fájdalmak
- fejfájás, migrén, magas vérnyomás
- belső szervek funkcionális panaszai, pl. funkcionális emésztési panaszok (epehólyag diszkinézis, gastritis, savhiány)
- légzőszervi panaszok: krónikus hörghurut, megfázás, asztma
- nőgyógyászati panaszok: rendszertelen, fájdalmas menses, PMS
- húgy-ivarszervi panaszok: makacs hólyaghurut, ureter görcsök
Mikor nem javasolt a köpölyözés?
- Krónikus szívbetegség
- Bőrallergia
- Magas láz
- Gyulladás
- Bőr alatti bevérzés
- Zúzódás vagy más sérülés
- Cukorbetegség
- Daganatos betegségek
- Csontritkulás
- TBC esetén
- Terhesség ideje alatt
A kezelések gyakorisága függ a betegség jellegétől és stádiumától. Általában akkor ismételhető, ha az előző nyomai már eltűntek. Megelőzésként félévente vagy évente 8–10 kezelésből álló kúra ajánlott.
Mi az a fascia és a kötőszövet?
A fascia a kötőszövet egy típusa. A legkiterjedtebb szövet, egy háromdimenziós hálót alkot, ami beburkolja az egész testet ezáltal lehetővé teszi az egységek közötti kommunikációt. A fascia a leggazdagabb érzékelő szervünk.
Funkciója: támasztás, védelem, testkontúr kialakítása és a mozgások során a szövetek egymáson való elcsúszását biztosítja.
Ha a fasciának nem jó a funkciója, akkor mindennek ami a fasciában van (erek, idegek, izmok, stb…) szintén romlik a funkciója,
Mitől lehet rossz a fascia funckiója? –> vízhiány, adhéziók(letapadások)